PROJEKTY

Projekt zwalczania chłoniaka

Projekt ARS czyli jak dbać o miłość?

kliknij w powyższą grafikę by pobrać prezentację

Zachodniopomorski Turniej Carvingowy

 

Zachodniopomorski Turniej Carvingowy
dla uczniów ZSP w Kamieniu Pomorskim oraz uczniów ZSP
Wolinie odbędzie się 14 kwietnia 2015 r. ,
od godz. 9.00 - 15.30
Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica
w Kamieniu Pomorskim

plakat i regulamin imprezy

 

 

Świąteczny Kiermasz Wielkanocny

Szanowni Klienci

informujemy,że termin zamówień na Świąteczny Kiermasz Wielkanocny,
upływa 25 marca.

Odbiór wyrobów garmażeryjnych i wypieków cukierniczych- 1 kwietnia.

 Zapraszamy!

 Szczegóły z zakładce "Warsztaty

Rekrutacja 2015

W przyszłym roku szkolnym zapraszamy absolwentów gimnazjum, do podjęcia nauki w jednym z typów szkół planowanych w naszej placówce: 4- letnim technikum, 3- letnim liceum ogólnokształcącym, 3- letniej zasadniczej szkole zawodowej. Dorośli mogą zdecydować się na zaoczne liceum ogólnokształcące i szkołę policealną.

Zapoznaj się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2015/ 2016 

Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych

Dnia 27 marca br. na wolińskich błoniach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Wśród dziewcząt na dystansie 1000m tytuł Mistrzyni Powiatu wywalczyła Natalia Bandura z klasy II TŻiGD, natomiast II miejsce zajęła Marta Cyrulik kl. I TŻiGD .W biegu chłopców na dystansie 1500m naszym reprezentantem był Gracjan Rutkowski uczeń klasy I WZ, który uzyskał III miejsce.

zdjęcia

(inf. B. M.)

Wiosenne dylematy ucznia

Uczniowie ze Staszica stanęli w piątek przed trudnym wyborem. Obowiązek, tradycja, czy naukowe obserwacje? Lekcje- wiadomo- są ważne, ucieczka- tak każe uczniowski obyczaj, a może obserwacja zaćmienia słońca- rzadkie zjawisko, następne zdarzy się ponownie na Starym Kontynencie za 11 lat.

Ci, którzy przyszli w ten dzień do szkoły, mieli szansę sprawdzić się w każdym z wymienionych scenariuszy. Po czterech lekcjach, samorząd szkolny zaprosił na wspólne przywitanie 1. dnia wiosny. To był także dobry moment, na obserwację nieba, bo zaćmienie wówczas było prawie całkowite. Wielu wyległo na plac przed szkołą, aby to zobaczyć.

W myśl zasady „bawiąc uczyć”, impreza  rozpoczęła się od całkiem poważnego pokazu pierwszej pomocy, przeprowadzonego przez starszego ogniomistrza z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Kamieniu Pomorskim Roberta Janiszewskiego. Ochotnicy mieli okazję sprawdzić się w roli ratownika, ćwicząc masaż serca na fantomie osoby dorosłej i niemowlęcia. Zapoznali się także z zasadą działania automatycznego zewnętrznego defibrylatora, urządzenia ratującego życie pacjenta z zatrzymaniem krążenia, którego serce pracuje nieregularnie.

Potem było już mniej poważnie. Wiosnę przywitała brać szkolna bawiąc się rywalizacją w 5 konkurencjach: wybór najpiękniejszej Marzanny, taniec ze sztywnym partnerem, taniec z balonem, obraz wychowawcy i złów sobie śniadanie. Po zaciętej walce, zwycięska klasa I LO wygrała karabin na wodę ( będzie jak znalazł na lany poniedziałek), 2. miejsce zdobyła II LO, 3. klasa III TŻ/ TH.

A gdzie stary uczniowski obyczaj zapytacie? Był, był...  Impreza skończyła na tyle wcześnie, że wystarczyło jeszcze czasu na spacerek po mieście.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Klasa hotelarska w "Das Ahlbeck -Hotel&SPA"

W sobotę 07.03.2015 młodzież z klasy III Technikum hotelarskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim, pod opieką i przewodnictwem nauczycielki języka niemieckiego Anny Sidorkiewicz, udała się na wycieczkę do miasta Ahlbeck.

Celem wyjazdu była wizyta w niemieckim hotelu "Das Ahlbeck - Hotel &SPA", aby uczniowie mogli poznać funkcjonowanie hotelu nie tylko w teorii ale i w praktyce. Dodatkowym elementem było też zachęcenie młodych ludzi do nauki języków obcych.

Grupa została bardzo ciepło przyjęta przez kierownika hotelu, Petrę Bensemann, która oprowadziła nas po wszystkich zakątkach hotelu oraz opowiedziała o jego historii i funkcjonowaniu. Miłym akcentem były wręczone nam na pamiątkę drobne upominki.

Nie mogło się też obyć bez pożegnania z morzem. Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia, uczestnicy wycieczki powrócili do domów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

(sid)


Fantazje kulinarne na temat Kamienia Pomorskiego

W 70. rocznicę zdobycia Kamienia Pomorskiego, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Uświetnili ją swoją obecnością nasi goście, reprezentujący władze Powiatu Kamieńskiego, Gminy, jednostek organizacyjnych powiatu, dyrektorów szkół, związków zawodowych, pracodawców, emerytów i kombatantów. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Andrzej Swatowski, który przywitał zebranych. Następnym punktem programu była część historyczna, w której uczniowie przypomnieli zebranym fakty z dziejów naszego miasta, ilustrowane prezentacją komputerową. Tę część zakończyło wykonanie przez uczniów piosenki „Moje miasto” do słów Henryki Reinhold- Czuryło, z muzyką naszej nauczycielki Wiesławy Woszczyk.

Kolejnym punktem programu była XI już edycja konkursu „Fantazje kulinarne na temat Kamienia Pomorskiego”. Uczniowie klas gastronomicznych przygotowali 8 potraw nawiązujących  do miasta, regionu, historii, legend, osób i produktów,  kojarzących się z naszym pięknym, bogatym w historię grodem.

A oto menu i jego autorzy:

 1. „Zupa piracka”-   Sabina Kociuba i Paweł Wiśniewski z klasy II Technikum Żywienia
 2. „Danie biskupa”- Ewelina Drążyk i Natalia Bandura z klasy II Technikum Żywienia
 3. „Kaczka z zalewu”- Magda Błaut i Krzysztof Wojciechowski z klasy II Technikum Żywienia
 4. „Zrazy kamieńskie”- Dawid Wejda z klasy III Technikum Żywienia
 5. „Kamieńska tuba”- Kacper Małachowski z klasy III kucharz
 6. „Legendarna ropucha”- Marta Palenica z klasy I Technikum Żywienia
 7. „Roladki z dorsza nadziewane serem”- Kamil Świerczek i Paweł Nowakowski z klasy III kucharz
 8. „Powrót do przeszłości”- Justyna Zielińska i Agnieszka Piasecka z klasy IV Technikum Żywienia

Nasi śmiałkowie prezentowali kolejno swoje dzieła, które oceniało fachowe jury, złożone
z nauczycielek  przedmiotów zawodowych. Brano pod uwagę zarówno walory smakowe, jak i pomysł na zaprezentowanie potrawy, związek z motywem Kamienia Pomorskiego, ubiór (charakteryzację) uczestnika. Potrawy degustowało zarówno jury, jak i pozostali zgromadzeni, którzy przyznawali swoją nagrodę publiczności. Czas oczekiwania na wyniki  konkursu wypełniła pomysłowa prezentacja, ilustrująca przygotowania potraw „od kuchni”.
A oto werdykt:

 I.          Dawid Wejda  

 II.         Marta Palenica

 III.        Justyna Zielińska i Agnieszka Piasecka  ex aequo z Kacprem Małachowskim

Wyróżnienia otrzymali: Kamil Świerczek i Paweł Nowakowski, Ewelina Drążyk i Natalia Bandura, Magda Błaut i Krzysztof Wojciechowski.

Nagrodę publiczności wywalczyły  Justyna i Agnieszka.

Uczniowie otrzymali piękne nagrody dzięki naszym sponsorom, do których należeli: Starosta Powiatu Kamieńskiego Józef Malec, Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, dyrektor ZSP Andrzej Swatowski, Proboszcz Dariusz Żarkowski, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Mirosław Nowicki i Prezes ZNP Zofia Sobolewska, komendant Powiatowej Straży Pożarnej Tomasz Weremczuk, skarbnik Cechu Rzemiosł Różnych  Marek Kamiński,  Rada Rodziców reprezentowana przez Izabelę Wojciechowicz – Sławińską, pracodawca Wiesław Żelek, Samorząd ZSP.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele gastronomicznych przedmiotów zawodowych: Ewa Kot, Dariusz Juszczak, Andrzej Kirowski, Justyna Teper, Anna Wróblewska, Joanna Książek, Katarzyna Andziulewicz, Aneta Suzanowicz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Kursy barmana i kelnera

W dniach 23 i 24 lutego, dzięki kursom  zawodowym organizowanym  w ramach projektu „Lokata na jutro”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”, nasi uczniowie z klas technikum gastronomicznego i hotelarskiego, po raz kolejny mieli możliwość spotkania się z profesjonalistami z zakresu sztuki barmańskiej i kelnerskiej.  Podczas dwudniowych kursów, uczniowie zapoznali się z tajnikami pracy barmana oraz poszerzyli swoje umiejętności związane z pracą na stanowisku kelnera.

Wszyscy uczestnicy ukończyli szkolenia z sukcesem, a nowe umiejętności zapewne pomogą im w przyszłości na rynku pracy.

Zobacz zdjęcia

Wręczenie aktów nadania stopnia

Uczniowie klas pożarniczych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 
w Kamieniu Pomorskim, przygotowują się do wykonywania bardzo trudnego i niebezpiecznego zawodu. Zawodu, który jest również posłannictwem dającym satysfakcję z każdej szczęśliwie zakończonej akcji. 

23 lutego 2015 roku odbyła się w szkole miła uroczystość, wręczenia aktów nadania stopnia. Wszyscy uczniowie, którzy pozytywnie zaliczyli test semestralny, otrzymali stopień starszego strażaka ucznia. W uroczystości brali udział naczelnik wydziału ds. operacyjno szkoleniowych kpt. Marcin Sałaga, dyr. Andrzej Swatowski, nauczyciele, wychowawcy oraz uczniowie. 
Przyszłym strażakom gratulujemy i życzymy wytrwałości w dążeniu do wytyczonego celu.

Zobacz galerię zdjęć

Walentynki

 

Tegoroczne Walentynki obchodziliśmy w szkole 13 lutego w  piątek :)

Jak co roku działała w tym dniu poczta walentynkowa. Samorząd przygotował również piernikowe serca, które nieśmiali mogli podarować ukochanym, w zastępstwie swoich.

Nasi piłkarze ręczni bezkonkurencyjni!!!


W czwartek 12 lutego, w hali widowiskowo- sportowej w Dziwnowie, odbyły się 
w ramach Licealiady, Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Nasza drużyna w składzie: Eryk Kurka, Dominik Ejsmont, Krystian Skupin, Adam Zieliński, Patryk Kopiński, Marcin Piętak, Fabian Majewski, Adrian Zwolan, Kamil Ostapko, Dominik Szydłowski, Krystian Jurkiewicz i Bartłomiej Mularczyk, nie pozostawiła przeciwnikom złudzeń, kto w tych mistrzostwach jest najlepszy. W pierwszym meczu nasi piłkarze gładko pokonali drużynę Liceum Społecznego w Dziwnowie 14:3. W drugim meczu zmierzyli się z drużyną Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim i mimo iż przegrywali do przerwy 6: 4, druga połowa meczu w wykonaniu naszego zespołu była niesamowita. Pozwoliliśmy przeciwnikom rzucić jedną bramkę, sami zdobywając sześć i wygraliśmy cały mecz 10: 7. Wielkie gratulacje! 

Wśród dziewcząt w turnieju wzięły udział tylko dwie drużyny:  z Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim
i nasza. Po wielkich emocjach nasze piłkarki przegrały niestety 1:3. Dziewczyny wystąpiły w składzie: Paulina Leśnik, Marcelina Faerber, Natalia Bandura, Agnieszka Podgórna, Martyna Poniewozik, Andżelika Kozakiewicz, Justyna Zielińska, Natalia Suchłabowicz, Wiktoria Kubińska, Zuśka Janeczko, Karolina Owczarek i Kinga Borecka. Pomimo porażki gratulacje za walkę i zaangażowanie w meczu.

Zobacz galerię zdjęć. 

Jacek Jarema

Egzaminy w klasie pożarniczej

W poniedziałek 9 lutego 2015 r.  odbył się pierwszy egzamin semestralny na wyższy stopień służbowy dla klas o profilu pożarniczym, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Do egzaminu przystąpić  mogli uczniowie, którzy uzyskali ocenę minimum dobrą na zakończenie pierwszego semestru nauki oraz ocenę poprawną z zachowania. Po przeprowadzonej weryfikacji komisja w składzie, przewodniczący - dyr. Andrzej Swatowski, z-ca przewodniczącego, kpt. Marcin Sałaga - nauczyciel prowadzący, dopuściła do przystąpienia do egzaminu 8 osób z klasy 1 LO i 13 osób z klasy 2 LO.

 
Test składał się z dw
óch części. W pierwszym etapie uczniowie poddani zostali teoretycznemu sprawdzianowi wiedzy (test wyboru), w drugim etapie praktycznemu sprawdzianowi nabytych umiejętności.

Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, a także szeroką wiedzą z wymaganej problematyki.  Wszyscy zdający uzyskali "awans" na pierwszy stopień służbowy.

Gratulujemy oraz życzymy dalszej owocnej nauki.

Zobacz galerię zdjęć

Kurs carvingu i baristy

W dniach od 2 do 5 lutego, po raz kolejny w naszej szkole, odbyły się kursy zawodowe z zakresu carvingu i baristy oraz po raz pierwszy z dietetyki, w ramach projektu „Lokata na jutro”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”.

W szkoleniu udział wzięło 30 uczniów z klas technikum gastronomicznego i hotelarskiego. Wszyscy uczestnicy ukończyli z sukcesem szkolenia, a nowe umiejętności zapewne pozwolą im na bycie bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.

Zobacz galerię zdjęć

Studniówka 2015

W piątek 16.01.2015 r. klasy maturalne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim bawiły się na tradycyjnym balu studniówkowym w Domu Gościnnym „NA ZAPIECKU” w Kamieniu Pomorskim. W tegorocznym balu wzięło udział ponad 130 osób łącznie z zaproszonymi gośćmi. Uroczystość rozpoczęły przemówienia dyrektora Andrzeja Swatowskiego, przedstawicieli klas maturalnych oraz rodziców. Był także czas na podziękowania skierowane do całego grona pedagogicznego i do wychowawców klas maturalnych: III LO – p. Ewa Szeflińska, IV TŻiGD / IV TK – p. Marianna Juszczak, IV TH – p. Mirosław Majek.

Nie obyło się oczywiście bez tradycyjnego poloneza oraz części artystycznej przygotowanej przez młodzież. Imprezę prowadził profesjonalny zespół muzyczny, który od razu porwał gości do zabawy, grając najnowsze hity muzyczne. Wszyscy mogli też skorzystać z możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć grupowych i indywidualnych przez profesjonalne studio fotograficzne. Eleganckie kreacje, klasyczne garnitury i piękna sala, nadawały odpowiedni nastrój temu wydarzeniu. 

Oby uśmiechy na twarzach tegorocznych maturzystów nie zniknęły także podczas egzaminów maturalnych i zawodowych. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Turniej nauczycieli w piłce siatkowej

W dniu 16.12.2014r. w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Wolińskiej w Kamieniu Pomorskim odbył się siódmy już turniej w piłce siatkowej dla nauczycieli powiatu kamieńskiego o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim Andrzeja Swatowskiego pod patronatem Starosty Powiatu Kamieńskiego.

W tegorocznym turniej zagrały drużyny z Dziwnowa, Wolina, Golczewa i z Kamienia Pomorskiego, gościnnie w turnieju wziął udział Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Bahrynowski oraz Dyrektor Kamieńskiego Domu Kultury Stanisław Motyka.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonała Starosta Powiatu Kamieńskiego Beata Kiryluk wraz z dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oraz Koordynatorem Imprez Sportowych w Powiecie Kamieńskim Aleksandrą O’Donnel.

Turniej ma na celu integrację nauczycieli z Powiatu Kamieńskiego i w tym roku spełnił swoje zadanie w 100%. Podczas imprezy panowała świąteczna atmosfera zarówno na boisku jak i na trybunach. Wynik sportowy ma  drugorzędne znaczenie, liczy się miłe spędzenie czasu i wspólna zabawa. W zawodach udział wzięli nauczyciele: Teresa Winiowska, Monika Hołdyńska, Sławomir Czubak oraz August Wolniakowski z Dziwnowa, Nina Kułaga, Andrzej Kajzler i Jarosław Boboryko z Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim, Magda Frankowska, Katarzyna Strzelczyk, Dariusz Pilarski, Damian Rozoga, Krzysztof Nowicki, Robert Gajda, Łukasz Szpak oraz Jarosław Tarnowski z Wolina, Aneta Kuchta, Dorota Malinowska i Jacek Chruślicki z Publicznego Gimnazjum w Kamieniu Pomorskim, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim Piotr Bahrynowski, dyrektor Domu Kultury w Kamieniu Pomorskim Stanisław Motyka, Olga Bagińska, Lidia Wojna, Andrzej Swatowski, ksiądz Bartłomiej Bugajak, Waldemar Brząkała, Bartłomiej Musiał oraz Jacek Jarema z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Golczewa, przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, trzecie miejsce przypadło połączonym siłom MOSiR-u, KADEK-u oraz Publicznego Gimnazjum w Kamieniu Pomorskim, czwarte miejsce wywalczyli nauczyciel z Gimnazjum Publicznego Pomerania w Dziwnowie a zaszczytne piąte miejsce przypadło drużynie z Wolina.

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  wraz z pomysłodawcą i głównym organizatorem turnieju Jackiem Jaremą, pragną podziękować wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w rywalizacji sportowej. Szczególne wyrazy uznania należą się paniom, które brały udział w rywalizacji, gdyż wszyscy zdają sobie sprawę ile  trzeba zapału i woli żeby zagrać cztery mecze w jednym dniu. Brawo.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Joanna Szabat i Ada Sudnik stypendystkami Prezesa Rady Ministrów

15 grudnia 2014 r.w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla stypendystów z powiatów: choszczeńskiego, kamieńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, łobeskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego. Stypendia otrzymali najlepsi uczniowie ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, w których nauka kończy się egzaminem maturalnym. Warunkiem przyznania stypendium jest uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem oraz najwyższej średniej oceny rocznej w danej szkole. Wśród tegorocznych stypendystów znalazły się dwie uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim – Joanna Szabat  z klasy 3 LO i Ada Sudnik z klasy IV Technikum Hotelarskiego. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Odkrywanie Smaków Regionalnych

11.12.2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kamieniu Pomorskim, odbył się Szkolny Konkurs pod hasłem „Odkrywanie Smaków Regionalnych”

W konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły, którzy sporządzili 8 wykwintnych potraw.

I miejsce zajęli Maciej Kropiowski z kl. IV TŻiGD oraz Daniel Szymaszek z kl. IV TK za „Duszoną karkówkę z cynamonem i musem jabłkowym”, II miejsce przypadło Klaudii Majcher z  kl. IV TŻiGD oraz Marcie Mądreckiej z kl. IV TŻiGDza za „Gołąbki z kaszą”. III miejsce zajęła Justyna Zielińska z kl. IV TŻiGD za  potrawę „Czernina z kluskami ziemniaczanymi”. Nagrodę publiczności zdobyli  Dawid Wejda z kl. III TŻiUG oraz Kaja Szczepkowska z kl. II TŻiUG za potrawę „Dzika uczta”

Wyróżnienia za udział  w konkursie otrzymali Marta Palenica, Kamil Świerczek, Paweł Nowakowski, Magda Błaut, Krzysztof Wojciechowski i Filip Gawryszewski.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

XIII edycja Konkursu Ekologicznego

W dniu 28 listopada, w ZODR w Barzkowicach, odbyła się XIII edycja Konkursu Ekologicznego pt. ”Wpływ rolnictwa na środowisko”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV TH: Ada Sudnik, która zdobyła II wyróżnienie i Agnieszka Masiukiewicz, która uplasowała się zaraz po szczęśliwej grupie 6 finalistów.

Tegoroczny konkurs organizowany przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach objęty został patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska pana Stanisława Gawłowskiego. Jak co roku na edycję składała się  część pisemna - test zawierający 50 pytań, do którego przystąpiło 33 uczestników z 17 szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz finał ustny dla szóstki liderów, podczas którego każdy z rywalizujących ze sobą laureatów, odpowiadał na 2 pytania problemowe. Fundatorami nagród byli min.: Wojewoda Zachodniopomorski i Lubuski, Urząd Marszałkowski, Agencja Rynku Rolnego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z konkursu, które wykonał pan Tomasz Burakowski z ZODR w Barzkowicach.                                                                       

Warsztaty dla przedszkolaków

Nie od dziś wiadomo, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Wierni tej zasadzie zorganizowaliśmy warsztaty dla przedszkolaków z Przedszkola Integracyjnego „Równy Start” i Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego w Kamieniu Pomorskim.

Ostatnio wszystkie stacje nadają świąteczne reklamy, a na ulicach zaczyna być widać kolorowe światełka.  Również i my wyciągnęliśmy z szaf piernikowe foremki. Przedszkolaki odkryły w sobie dusze przyszłych mistrzów cukiernictwa. Pod opieką mgr inż. Dariusza Juszczaka i mgr Marianny Juszczak, wałkowały, wycinały i dekorowały pierniczki.

Uczniowie klasy II kucharz wczuli się w rolę przyszłych instruktorów. Okazali się również doskonałymi psychologami dziecięcymi. Dzięki ich pomocy wyroby zachwyciły Dyrekcję Przedszkola. Wierzymy, że w tym roku rodzice przedszkolaków przed Wigilią zyskają fachową pomoc cukierniczą. Gdyby jednak coś nie w pełni się udało, wszystkich serdecznie zapraszamy na nasz Kiermasz Świąteczny, na którym oprócz pierników oferujemy inne słodkości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Sukces  Macieja Kropiowskiego w V Wojewódzkim Konkursie Sztuki Kulinarnej w Szczecinie pt. "Świąteczne Potyczki Kulinarne"

Uczniowie szkół gastronomicznych z całego województwa zmierzyli się w V Wojewódzkim Konkursie Sztuki Kulinarnej organizowanym przez Zespół Szkół nr 6 w Szczecinie. ZSP reprezentował Maciej Kropiowski, który zajął 4 miejsce i otrzymał wyróżnienie. W konkursie startowało 12 uczniów z sześciu szkół.

Potrawą, którą sporządził Maciej, był karp w lekkiej salsie z karmelizowaną papryką i dressingiem grejpfrutowym. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem ucznia była pani Ewa Kot.

Zobacz zdjęcia

„Akcja dla młodych - lekcja przedsiębiorczości” 

W środę, 19 listopada naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele banku Pekao w ramach projektu „Akcja dla młodych - lekcja przedsiębiorczości”. Poprowadzili oni niezwykle ciekawe zajęcia z naszymi uczniami. W formie prezentacji i przeróżnych zadań ukazali m.in. różnice pomiędzy kredytem a pożyczką, obliczanie okresu kredytowania, odsetek od lokat, wkładu własnego i wiele innych. Ochotnicy mogli wziąć udział w mini-konkursie na temat ich wiedzy z przedsiębiorczości, zwycięzcy otrzymali drobne nagrody. Przedstawicielom udało się też udowodnić, że przedsiębiorczość nie jest nudnym  przedmiotem lecz wręcz przeciwnie. Przedsiębiorczość dotyka sfer życia codziennego, jest to codzienność, to nasze życie. Pokazali, że nie należy się bać tylko spróbować poznać i zrozumieć dziedziny życia dorosłych.

         Całe przedsięwzięcie bardzo spodobało się uczniom. Liczą, że w przyszłości będą mieli okazję uczestniczyć w podobnych projektach.

96 lat temu odzyskaliśmy niepodległość

12 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczysta akademia poświęcona 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie zainaugurowane zostało przez Dyrektora ZSP Pana Andrzeja Swatowskiego, który na wstępie przywitał zebranych gości, a następnie zaprosił wszystkich do wspólnych obchodów Święta Niepodległości.

 Akademia była swoistą lekcją historii, na której ukazano, w jaki sposób po 123 latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania odradzało się powoli państwo polskie. W czasie I wojny światowej Polacy wykorzystując konflikt państw zaborczych aktywnie tworzyli polskie jednostki zbrojne, które w różny sposób walczyły o Polskę. Przedstawiono znaczenie Józefa Piłsudskiego, jako symbol polskiego bojownika o niepodległość, człowieka bardzo skromnego, dla którego najważniejszymi wartościami były: honor, ojczyzna i wolność.

Zwrócono uwagę na fakt, że nie był to jedyny zryw narodowowyzwoleńczy. Każde pokolenie składało ofiary krwi w powstaniach zbrojnych przeciw zaborcom. Powstania te kończyły się klęską, gdyż przewaga zjednoczonych sił wrogów przeciw Polsce była nie do pokonania.

Celem spotkania było budzenie u uczniów szacunku dla tradycji 11 listopada, kształcenie właściwych uczuć i postaw patriotycznych.

Po wysłuchaniu części artystycznej głos zabrał Burmistrz Kamienia Pomorskiego Pan Bronisław Karpiński, który podziękował za zaproszenie i przygotowanie akademii oraz nawiązał do wydarzeń historycznych, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Spotkanie zakończyło wystąpienie przedstawiciela Kombatantów Pana Bolesława Cieślika, który raz jeszcze przedstawił sytuację Polaków pod trzema zaborami i ich walkę o odzyskanie niepodległości.

Na zakończenie Dyrektor szkoły podziękował uczniom oraz nauczycielom: Pani Romualdzie Kapczyńskiej, Panu Wiesławowi Mazurkiewiczowi oraz księdzu Bartłomiejowi Bugajakowi za przygotowanie całej uroczystości.

 Festiwal Języków - "I marry you"

Tegoroczna impreza edukacyjna pod hasłem ”Język zwierciadłem kultury narodu” odbyła się 30. 10. 2014 r. Uczestnicy festiwalu pod kierunkiem nauczycieli języków obcych opracowali wybrane przez siebie zadania. Prezentacje w klasach oraz w pokoju nauczycielskim miały na celu ukazanie dziedzictwa kultury językowej Polaków, Anglików, Niemców i Czechów.

Na początku uczniowie prezentujący Polskę przytoczyli przykłady obrazujące wymowę polskich słów przez obcokrajowców. Nie po raz pierwszy okazało się, że początki nauki języka polskiego, jako obcego zaskakują nas, dziwią, wywołują spore nieporozumienia a nawet śmieszą.

W wykonaniu uczniów klasy I TŻ wysłuchaliśmy chórem wyrecytowany wiersz - łamaniec językowy. Wiktoria Górniak i Maciej Sito profesjonalnie zaśpiewali piosenkę w języku angielskim. Grupa przedstawiająca Niemcy zaprezentowała publiczności wiedzę na temat zapożyczeń z języka niemieckiego oraz zjawisko kalki językowej.

Klasa III LO z właściwym akcentem wykonała dwa skecze w języku niemieckim. Julia Rek, Joanna Szabat, Eryk Kurka i reszta ekipy żywo rozprawiali min. o szarych komórkach.

Klasa II LO prezentująca Czechy przybliżyła nam pochodzenie określeń „ czeski błąd” i „ czeski film”, następnie ukazała język czeski jako język słowiański, a więc bliski polskiemu. Ta bliskość okazała się jednak zwodnicza.

W skeczu pt. „ Mam napad”- czyli w tłumaczeniu polskim „ Mam pomysł” Kamil Ostapko, Paweł Mrówczyński i Kacper Matecki ukazali cechy języka czeskiego. Zdrobnienia oraz różnice semantyczne takich samych słów a nawet zwrotów po polsku i czesku, były powodem nieporozumień i wielu śmiesznych sytuacji.

Festiwal zakończył się degustacją potraw narodowych prezentowanych państw.

Uczniowie klas I TŻ I i II TŻ pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych przygotowali „Kartoffelsalat”, „Český houskový knedlík” z sosem z rydzów, szarlotkę z orzechami oraz niezastąpione placki ziemniaczane z musem jabłkowym.

Festiwal kręci się więc w koło, znów było smacznie i wesoło!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Organizatorzy: Wiesława Woszczyk, Anna Sidorkiewicz, Małgorzata Pogonowska, Grażyna Lipska-Matuszak, Ewa Kot, Dariusz Juszczak, Andrzej Kirowski, Justyna Teper

Konkurs Kulinarny -atrakcyjne nagrody

„ODKRYWANIE SMAKÓW REGIONALNYCH”

Zapraszamy uczniów naszej szkoły

 

 

 

Do udziału zapraszamy:                           Do konkursu można zgłaszać:

- uczniów ZSP                                           - potrawy regionalne

                                                                - produkt regionalny

 

PROPOZYCJE NALEŻY SKŁADAĆ DO 30 LISTOPADA 2014r.

U NAUCZYCIELI PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH GASTRONOMICZNYCH.

 

ETAP I  – ZGŁOSZENIE I PRZEDSTAWIENIE PROPOZYCJI W FORMIE PISEMNEJ

ETAP II -  PRAKTYCZNY (sporządzenie potrawy lub prezentacja produktu)


16.10.2014 r - Dzień walki z głodem 

W tym dniu uczniowie ZSP w Kamieniu Pomorskim przyłączyli się do akcji pomocy biednym i potrzebującym. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Małgorzaty Kubackiej przygotował i przeprowadził na terenie szkoły i pobliskich urzędów (Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy oraz Powiatowa Straż Pożarna w Kamieniu Pomorskim) zbiórkę pieniędzy. Uczniowie przygotowali ciasta oraz drobne ciasteczka, które sprzedawali za symboliczną złotówkę. Na terenie szkoły odbyła się sprzedaż zupy i racuchów z dyni, które sporządził Pan Juszczak wraz z uczniami klasy
III Kucharz.

W ramach przeprowadzonej akcji zebraliśmy 554,49 zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane na pomoc dla uczniów naszej szkoły, którzy są w trudnej sytuacji materialnej.  Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

Potyczki pierwszoklasistów

10 października odbyły się „Potyczki klas pierwszych”. Jest to coroczna impreza mająca na celu integrację uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. W czasie wspólnej zabawy klasy rywalizowały w następujących dyscyplinach: przygotowanie tablo w postaci plakatu, „slalom z jajkiem na łyżeczce”,, „karmienie wychowawcy jogurtem”,  „szukanie ziaren fasoli w grochu”, test ortograficzny, test wiedzy o szkole. Potyczki oceniało jury, w skład którego wchodzili nauczyciele i uczniowie. W wyniku rywalizacji 1 miejsce zajęli uczniowie klasy I TŻiUG, 2 miejsce I LO, 3 miejsce I WZ, 4 miejsce I kucharz.

Na zakończenie wszyscy przeszli symboliczne pasowanie na ucznia, a drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i smaczne torty z galaretką. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dary jesieni

We wtorek 30 września 2014 r. o godz. 16.15 odbyły się w szkole zebrania z rodzicami uczniów klas pierwszych i klas maturalnych.
Rodzice uczniów rozpoczynających naukę w naszej placówce, spotkali się najpierw na zebraniu ogólnym, poprowadzonym przez dyrektora Andrzeja Swatowskiego. Przedstawił on naszą kadrę, plan pracy szkoły, kierunki kształcenia, klasy pierwsze oraz sprawy organizacyjne związane z ich funkcjonowaniem. Następnie omówił kalendarz roku szkolnego w tym dodatkowe dni wolne. Kolejne tematy to:

-        cele realizowanego obecnie w szkole projektu edukacyjnego „Lokata na jutro”,

-        wykonane i planowane remonty,

-        wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych,

-        działalność Rady Rodziców w minionym roku szkolnym (wielkość wpływów, rodzaj i wielkość wydatków),

Kolejnym punktem wczorajszego zabrania był poczęstunek dla rodziców, w postaci stołu szwedzkiego, przygotowanego przez uczniów Techników, pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Tematem przewodnim wystroju stołu oraz menu była jesień, stąd nazwa zebrania „Dary jesieni”.

Po poczęstunku odbyły się zebrania klasowe z wychowawcami.

Równolegle odbyło się zebranie rodziców uczniów klas maturalnych, najpierw ogólne z wicedyrektorem Leszkiem Szeflińskim, a następnie z wychowawcami klas. Rodzice zapoznani zostali z zagadnieniem organizacji egzaminów maturalnych.

W tym dniu wybrana została również Rada Rodziców, spośród reprezentantów rodziców wszystkich klas.

 

Nasi reprezentanci w XVIII Międzynarodowym Biegu Ulicznym
" O Sztachetkę - Płoty 2014 "

20 września br. odbył się XVIII Międzynarodowy Bieg Uliczny " O Sztachetkę - Płoty 2014 ". Naszą szkołę reprezentował Denis Marks z klasy III Lor, który uplasował się na II miejscu w swojej kategorii wiekowej w biegu na dystansie 1100m. W zmaganiach biegowych wystartowali również nasi nauczyciele, Bartłomiej Musiał oraz Waldemar Brząkała którzy z powodzeniem ukończyli start główny na 10 km. 
Naszych reprezentantów dekorował Gość Honorowy imprezy, wioślarz Marek Kolbowicz. - Mistrz Olimpijski z Pekinu, czterokrotny Mistrz Świata w  czwórce podwójnej.

Mistrzostwach Powiatu w szkolnej lidze lekkoatletycznej

W dniu 18 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w szkolnej lidze lekkoatletycznej. Zawody odbyły się na stadionie miejskim w Międzyzdrojach. Ostatecznie po zaciętej i wyrównanej  rywalizacji obydwie nasze drużyny dziewcząt i chłopców zajęły II miejsce.  Gratulujemy naszym atletom!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Zawartość

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w naszej szkole zaprezentowano wystawę o przywódcach i strukturze tej organizacji. Ukazano zasługi wybitnych dowódców Armii Krajowej:

Stefan Rowecki - pseudonim Grot, generał AK. Od 1940 r. Komendant Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej.

Tadeusz Komorowski - pseudonim Bór, generał Wojska Polskiego, zastępca komendanta Głónego AK, a następnie komendant AK.

Leopold Okulicki  - pseudonim Niedźwiadek, generał AK, po powstaniu warszawskim komendant główny AK.

Najważniejszym celem walk było odzyskanie niepodległości państwa polskiego, niezależnego zarówno w polityce wewnętrznej jak i zagranicznej, z siłami zbrojnymi niepoddanymi obcym wpływom i ideologiom. Walczono o Rzeczpospolitą demokratyczną, solidarną i sprawiedliwą.

W ramach obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, we wszystkich klasach na lekcjach historii zorganizowano akcję informacyjną o tym wydarzeniu. Uświadomiono młodzieży, że celem Polskiego Państwa Podziemnego była nie tylko walka z okupantami, ale także stworzenie w społeczeństwie siły moralnej, która pomogła przetrwać Polakom w tak ciężkich czasach.

"Zachodniopomorskie talenty - regionalny system stypendialny"

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie prowadzi nabór wniosków w ramach IV edycji projektu "Zachodniopomorskie talenty - regionalny system stypendialny". O stypendia mogą ubiegać się uczniowie, którzy w ubiegłym roku uzyskali średnią ocen min. 4,75 i spełniają inne kryteria określone w regulaminie. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.wup.pl

Rok szkolny 2014/15 rozpoczęty!


Punktualnie o godzinie 9 rozpoczęło się uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego w ZSP w Kamieniu Pomorskim.  Zebranych uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości,  przywitał dyrektor Andrzej Swatowski. Głos zabrał także wicestarosta Radosław Drozdowiczi wiceprzewodnicząca Rady Rodziców  Izabela Wojciechowicz- Sławińska. Następnie zgodnie z ceremoniałem szkolnym, w obecności sztandaru,  odbyło się pasowanie klas pierwszych. Uroczystość zakończyła się odczytaniem informacji o przydziale wychowawstw w poszczególnych klasach.
Kolejnym punktem programu dzisiejszego dnia, były spotkania informacyjne w klasach uczniów z wychowawcami.
Serdecznie witamy w naszych murach  uczniów klas pierwszych i życzymy szybkiej adaptacji w nowej szkole.

Rok szkolny 2013/2014 odchodzi do historii

W piątek 27 czerwca, wczesnym porankiem, w pięknym słońcu i  pod czujnym okiem naszego patrona Stanisława Staszica, spoglądającego z pomnika, społeczność szkolna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim, pożegnała odchodzący do historii rok szkolny 2013/ 2014.
Z życzeniami słonecznych, ciepłych i bezpiecznie spędzonych dni wakacyjnych,  zwrócił się do młodzieży dyrektor szkoły Andrzej Swatowski i wicestarosta kamieński Radosław Drozdowicz.
Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa szkolne, dyplomy uznania i nagrody rzeczowe.
W tym zaszczytnym gronie znalazły się same panie:
Z klasy I Liceum Ogólnokształcącego: Oliwia Artemiuk, Nikola Borecka, Dominika Branicka i Oliwia Mieczkowska.
Z klasy II Liceum  Ogólnokształcącego: Joanna Szabat, Konstancja Wojewódzka, Zuzanna Janeczko, Sandra Socha
i Marta Dziuba.
Z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Magda Błaut i Kaja Szczepkowska.
Z klasy II Kucharz: Natalia Matusiak.
Na nagrody będą musieli poczekać uczniowie klasy III TŻ i GD, III T- K, III Technikum Hotelarskiego, którzy podsumują rok szkolny, dopiero po pomyślnym zakończeniu praktyk wakacyjnych.
Za pokaz techniki dekoracji artykułów spożywczych, dla naszych nauczycieli Ewy Kot i Dariusza Juszczaka oraz uczniów klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych,  złożyła podziękowania pani Teresa Zapiór, reprezentująca Polski Związek Emerytów i Rencistów w Kamieniu Pomorskim.
Ostatnim punktem programu były spotkania z wychowawcami w klasach, podczas których otrzymali świadectwa pozostali uczniowie.

Zobacz zdjęcia

Sukces Joanny 

Joanna Szabat, uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego z naszej szkoły, zwyciężyła w tegorocznej 3. edycji konkursu plastycznego „Leichte Lektüre”, skierowanego do  młodzieży uczącej się języka niemieckiego, z województwa zachodniopomorskiego. Jego organizatorem jest Książnica Pomorska w Szczecinie, Instytut Goethego i szczeciński oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.
Do udziału w tej rywalizacji zachęciła Joannę nasza nauczycielka języka niemieckiego Anna Sidorkiewicz.
Organizatorzy konkursu oczekiwali prac wykonanych dowolną techniką plastyczną, będących ilustracją wybranej lektury lub fragmentu jej tekstu i nawiązujących do lektury w taki sposób, by zachęcić także innych do jej przeczytania.
Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac z całego województwa. Podkreślając z uznaniem kreatywność wszystkich uczestników, komisja konkursowa przyznała w niniejszym konkursie 3 nagrody i 5 wyróżnień dla autorek i autorów najciekawszych prac.

Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród miało miejsce podczas uroczystego wernisażu pokonkursowego w Książnicy Pomorskiej w dniu 4 czerwca.

Serdecznie gratulujemy.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich 

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich to polskie święto obchodzone 4 czerwca, ustanowione uchwałą Sejmu RP w dniu 24 maja 2013 roku. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy. Upamiętnia pierwsze w powojennej Polsce wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu, zniesionego w 1946 w następstwie sfałszowanego referendum. (źródło: wikipedia.org)

Wybory zakończyły się zwycięstwem Solidarności
i przypieczętowały upadek systemu komunistycznego w Polsce. Stały się też istotnym elementem w uruchamianiu przemian ustrojowych w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W całym kraju trwają obchody tego święta. W naszej szkole to przełomowe wydarzenie upamiętnia tablica z fotografiami posłów i senatorów wybranych 4 czerwca 1989 roku.

Światowy dzień bez papierosa 

Mimo, że minęło już ponad ćwierć wieku od ustanowienia tego wydarzenia, cel, jaki przyświecał jego pomysłodawcom pozostaje niezmienny – przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń nie tylko przed niszczącymi zdrowie skutkami palenia czynnego lub biernego, ale również przed jego konsekwencjami natury społecznej, środowiskowej i ekonomicznej. WHO w tym roku wzywa kraje do podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe.

Cel tegorocznej kampanii jest ambitny – zgodnie z założeniami Ramowej Konwencji o Ograniczeniu Użycia Tytoniu, WHO pragnie przekonać rządy poszczególnych państw do podwyższania akcyzy do poziomu, który docelowo zmniejszyłby konsumpcję wyrobów tytoniowych. WHO liczy w tym zakresie również na wsparcie zarówno ze strony poszczególnych osób jak i organizacji społecznych, które mogą przekonać rządy swoich krajów o słuszności takiego kroku.

Oczywiście do tegorocznej akcji propagującej „rzucanie palenia” włączyli się uczniowie Szkolnego Koła PCK. W holu główny szkoły ustawiono ekspozycję przedstawiającą skutki palenia papierosów. Natomiast na lekcjach wychowawczych odbyły się pogadanki na ten temat. 

No to klasa strażacka się spieniła.

A właściwie wytworzyła pianę gaśniczą. Czym różni się taka piana od zwykłej np. uzyskanej z szamponu? W zasadzie niczym oprócz przeznaczenia, pierwsza służy do gaszenia pożarów, druga do mycia włosów. Oczywiście szampon jest delikatny dla skóry, ma inne dodatki ale sam środek pianotwórczy działa na tej samej zasadzie. No i oczywiście sposób wytwarzania jest inny. Pianę na głowie wytworzyć potrafi w zasadzie każdy, a tą gaśniczą to już sztuka. Trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i odpowiednia go obsłużyć. Jak podać wodę to już chłopcy i dziewczęta wcześniej zobaczyli i wiedzą. Teraz przyszedł czas na prądownice i wytwornica pianowe, zasysacze liniowe, wężyki, zbiorniki i różne strażackie techniki. Nieodpowiedni dobór parametrów sprzętu, zły kierunek połączeń i niby jest wszystko ale jakoś nie działa – no i dlatego potrzebna jest nie tylko teoria ale także ćwiczenia. Dzisiaj wszystko się świetnie udało – oczywiście pod bacznym okiem strażaka Leona zwanego Zawodowcem.

Klasa pożarnicza ćwiczy rozkładanie drabin.

Drabina słupkowa jest w zasadzie prosta, stukniesz o twardy grunt i sama się rozkłada. Można nią coś podważyć póki jest złożona a po rozłożeniu może być kładką albo noszami. Ale to przede wszystkim drabina – obsługa bajecznie prosta wystarczy jeden strażak. Drabina nasadkowa jest prosta jeśli jest jedno lub dwa przęsła, jak ktoś jest bystry to złoży ją jedną ręką. Ale jak są spięte cztery przęsła to bez szkolenia ustawić ją do pionu to już problem. Po krótkim szkoleniu - wszystko jasne.

Prawdziwym wyzwaniem jest D-10W – tutaj procedura sprawiania jest prawdziwym wyzwaniem. Już prawidłowe zdjęcie tego ciężaru z wozu bojowego musi być odpowiednie. Następnie położenie odpowiednią stroną do budynku, odwrócenie tak aby wysuwane przęsło znalazło się na dole. Odpięcie drążków, zabezpieczenie nogą, podniesienie przy ścisłej koordynacji do pionu, wysunięcie ruchomego przęsła na odpowiednią wysokość, zabezpieczenie zatrzasków i oparcie o balkon. Oj było co ćwiczyć w blasku słońca i na spokojnie. Trochę wrażeń, trochę śmiechu i … trochę strachu bo niektórzy już patrząc w górę mieli lęk wysokości.

Prawdziwi strażacy po kilkumiesięcznym szkoleniu taką drabinę muszą sprawiać często w ekstremalnych warunkach, pod wpływem stresu, presji czasu, w ciemnościach, nierównym terenie, przeszkodach jak ławki, krzaki itp. Dochodzi do tego konieczność bezpiecznej ewakuacji osób w różnej kondycji fizycznej i psychicznej. Były takie akcje podczas których sprowadzenie roztrzęsionej, bardzo ciężkiej osoby graniczyło z cudem i tylko perfekcyjny trening pozwolił zachować życie nie tylko strażakowi ale bezpiecznie sprowadzić na ziemię osoby z płonącego budynku.

zobacz zdjęcia

1 LO w parku linowym

Dnia 29.04.2014r. klasa 1LO wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Grzyb oraz p. Edytą Ostapko wyjechała na wycieczkę do Parku Linowego w Szczecinie.

Wyjazd był zorganizowany w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie z okazji obchodów pierwszego dnia wiosny. Wycieczkę sponsorowali właściciele Parku Linowego „Tarzania” w Szczecinie.

Pogoda na miejscu dopisała. Po przejściu szybkiego instruktażu uczniowie wraz z opiekunkami korzystali z atrakcji parku. Pokonywali trudne przeszkody, świetnie się przy tym bawiąc.

Park znajduje się nad malowniczym jeziorem, dzięki czemu po skorzystaniu z usług parku linowego mogli się zrelaksować.

Matura 2014 rozpoczęta

5 maja dokładnie o godzinie 9.00 50. maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Są to tegoroczni absolwenci  Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, Technikum Kucharz, Technikum Hotelarstwa, Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.  Wśród maturzystów są też absolwenci z lat ubiegłych, którzy przystępują do egzaminu ponownie. W ciągu 170 minut zdający muszą zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi oraz napisać pracę literacką. W czasie losowania miejsc wszyscy, mimo pewnego napięcia, byli uśmiechnięci i pozytywnie zmotywowani do działania. W kolejnych dniach czeka maturzystów egzamin z matematyki i języków obcych. Niektórzy absolwenci będą też przystępować do egzaminów z dodatkowych przedmiotów. Życzymy  powodzenia. 

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

W piątek 25 kwietnia 2014 roku, uroczyście pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, kończących naukę w  Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, Technikum Kucharz i Technikum Hotelarstwa.

Po uroczystych wystąpieniach: Wicestarosty Kamieńskiego p. Radosława Drozdowicza, Dyrektora Szkoły p. Andrzeja Swatowskiego, Przewodniczącej Rady Rodziców p. Małgorzaty Sklenarz, przedstawicielki absolwentów Danuty Szyk oraz pożegnaniu najstarszych klas przez uczniów klas młodszych, nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla najlepszych absolwentów naszej szkoły.

Nagrodę Starosty Kamieńskiego otrzymała Karolina Wilk, absolwentka z najwyższą średnią ocen, stypendystka Prezesa Rady Ministrów, która ukończyła Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego,

Wyróżnieni zostali również uczniowie za pracę społeczną na rzecz szkoły oraz ci, którzy odnosili sukcesy w konkursach wiedzy  i zawodach sportowych.

W podniosłej atmosferze tej szkolnej uroczystości odbyło się uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły młodszym uczniom.

Wszystkim absolwentom ZSP serdecznie gratulujemy ukończenia szkoły i „trzymamy kciuki na maturze”!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Promocja Warsztatów Szkolnych

W dniu 3 kwietnia 2014r uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim zorganizowali akcję promocyjną mającą na celu zapoznania z ofertą gastronomiczną Warsztatów Szkolnych oraz skorzystania z możliwości zamówienia wyrobów garmażeryjnych i wypieków cukierniczych z okazji Świąt Wielkanocnych.

Nauczyciele Warsztatów Szkolnych wraz z uczniami Klas III TŻK i IV TŻK przygotowali własne wyroby którymi to częstowali mieszkańców Kamienia Pomorskiego oraz rozdawali ofertę Kiermaszu Świątecznego.

Saper i wiosna

Tegoroczna  impreza z okazji pierwszego dnia wiosny, rozpoczęła się od pokazu sprzętu, jakiego Patrol Saperski z Dziwnowa, używa w swojej niebezpiecznej pracy.  Żołnierze opowiedzieli, na czym polega ich działalność i jak zachować się wobec spotkanego przypadkowo niewybuchu.

Kolejnym punktem programu był Konkurs, w którym odważni reprezentanci klas, popisywali się swoimi talentami, prezentowali Miss i Mistera wiosny, a w ostatniej rundzie przedstawiali swoje wyobrażenie o tej pięknej porze roku.

Na koniec nauczyciele i uczniowie rywalizowali w zgadywaniu słów piosenek. Konkurencję przygotował ksiądz Bartłomiej Bugajak.

W wyniku zaciętej rywalizacji, przy gorącym aplauzie publiczności, miejsce 1. wywalczyła klasa I LO, 2. IV TH a 3. I kucharz. Uczniowie, dzięki naszym sponsorom, będą cieszyć się wiosną w Parku Linowym w Szczecinie, zjedzą pyszną pizzę w Pizzerii Aleksandria w Kamieniu Pomorskim oraz pojadą korzystać z atrakcji dostępnych w Spa Marena z Międzywodzia. Gratulacje!!!

Podziękowania należą się organizatorom: paniom Edycie Ostapko i Małgorzacie Kubackiej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Międzynarodowy Bieg Zaślubin

16 marca br. w Kołobrzegu odbył się XXVIII Międzynarodowy Bieg Zaślubin  na dystansie 15 km. W biegu wystartowało niespełna 1200 osób z kraju i zagranicy. Naszą szkołę reprezentował Denis Marks z klasy II Lor, który z czasem 1 godz 08 min 13 s. uplasował się na I miejscu w swojej kategorii wiekowej. Warto podkreslić, iż był to jego debiut na tak wymagającym dystansie.  W zmaganiach wystartowali również nasi nauczyciele, którzy z powodzeniem ukończyli bieg: Bartłomiej Musiał z czasem 1 godz 08 min 19 s oraz Waldemar Brząkała 1 godz 08 min. W zawodach uczestniczył również Roman Heimrot, który rok temu reprezentował naszą szkołę. Obecnie jest przedstawicielem swojej uczelni wyższej i z powodzeniem kontynuuje przygodę z bieganiem, którą rozpoczął w ZSP.
 
 

Obchody 69 Rocznicy Zdobycia Kamienia Pomorskiego

 

6 marca 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyła się akademia poświęcona 69 rocznicy zdobycia Kamienia Pomorskiego. Ważnym elementem obchodów był finał X edycji konkursu „Fantazje kulinarne na temat Kamienia Pomorskiego”. Uroczystość otworzył Dyrektor szkoły Pan Andrzej Swatowski, który na wstępie przywitał zaproszonych gości, a wśród nich obecni byli:

 

 

 • Wicestarosta Powiatu Kamieńskiego - Pan Radosław Drozdowicz,
 • Burmistrz Kamienia Pomorskiego – Pan Bronisław Karpiński,
 • Radny Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim- Pan Artur Świeboda,
 • Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Kamieniu Pomorskim - Pani Krystyna Gogacz,
 • Prezes Oddziału ZNP w Kamieniu Pomorskim - Pani Stanisława Boruch,
 • Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim - Pani Renata Krasuska, jako przedstawiciel Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Kamieniu Pomorskim,
 • Proboszcz Parafii pw. św. Ottona z Bambergu w Kamieniu Pomorskim – Ksiądz Dariusz Żarkowski,
 • Przewodnicząca Rady Rodziców ZSP w Kamieniu Pomorskim – Pani Małgorzata Sklenarz,
 • Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim – Pani Teresa Malec,
 • Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie – Pani Anna Jarząb,
 • Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim – Pani Helena Zwolska,
 • Przedstawiciele Zarządu Związku Kombatantów R.P. i Byłych Więźniów Politycznych: Pan Bolesław Cieślik, Pan Roman Pintal, Pan Czesław Skubisz.

Ceremonię rozpoczęto od części historycznej, przygotowanej przez uczniów, która składała się z wystawy historycznych zdjęć i pamiątek oraz prezentacji multimedialnej związanej z historią zdobycia Kamienia Pomorskiego i życia jego mieszkańców dawniej i dziś. 

Po prezentacji przystąpiono do przeprowadzenia konkursu kulinarnego. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować przygotowane przez siebie fantazje na temat Kamienia Pomorskiego.

Jury w składzie:

 1. Pan Radosław Drozdowicz,
 2. Pan Artur Świeboda,
 3. Pani Stanisława Boruch,
 4. Pani Renata Krasuska,
 5. Proboszcz Dariusz Żarkowski,

oceniało uczestników w trzech kategoriach:

 • prezentacja potrawy
 • autoprezentacja uczestnika
 • dobór potrawy do tematu „Kamień w zmysłach”.

Następnie jury przystąpiło do oceny przygotowanych dań pod względem walorów smakowych. Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników, członkowie jury podsumowali punkty i nastąpiło ogłoszenie wyników.

I miejsce ex aequo otrzymali:

 • Radosław Warczygłowa z klasy III TŻ  za przygotowanie „Szczupaka z Zalewu Kamieńskiego”,
 • Arnold Arsoba z klasy I KUCH, który przygotował „Drapieżnika z Zalewu Kamieńskiego”

- nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim, a wręczył je Wicestarosta Pan Radosław Drozdowicz.

II miejsce otrzymały Agnieszka Piasecka i Justyna Zielińska z klasy III TŻ za przygotowanie „Kamieńskiego Uzdrowiska” – nagrodyufundował Burmistrz Kamienia Pomorskiego, a wręczył Radny Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim Pan Artur Świeboda.

III miejsce otrzymał Adrian Zwolan, uczeń klasy III TK, autor potrawy„Głaz Królewski z Kamienia” – nagrodę ufundował i wręczył Dyrektor szkoły Pan Andrzej Swatowski.

Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:

 • Karolina Wilk oraz Magdalena Wróbel z klasy IV TŻ,które przygotowały „Rybny Przysmak z Ratusza” – nagrody ufundował Prezes Oddziału ZNP w Kamieniu Pomorskim Pani Stanisława Boruch,
 • Mariola Cierlecka i Gabriela Tereszczuk z klasy IV TK za potrawę „Przysmak Mariny” – nagrody ufundowali Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” POiW w Kamieniu Pomorskim Pan Mirosław Nowicki oraz Proboszcz Parafii pw. Św. Ottona z Bambergu w Kamieniu Pomorskim Ksiądz Dariusz Żarkowski, nagrody wręczyli Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim Pani Renata Krasuska oraz Proboszcz Dariusz Żarkowski,
 • Patryk Pilichowski oraz Piotr Malczewski z klasy IV TK, za przygotowanie „Zająca z Kamieńskich Błoni”, nagrody ufundowała Rada Rodziców ZSP w Kamieniu Pomorskim oraz Dyrektor szkoły, nagrody wręczyła Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Sklenarz,
 • Nagrodę publiczności ufundowaną przez Radę Rodziców otrzymały Agnieszka Piasecka i Justyna Zielińska z klasy III TŻ za przygotowanie potrawy „Kamieńskie Uzdrowisko”.

 

W uroczystości wzięła udział także grupa rencistów i emerytów z kamieńskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Przewodniczącym Zarządu Oddziału Rejonowego w Kamieniu Pomorskim Panem Stanisławem Salankiem.

                                                                                  

Wszystkim uczestnikom spotkania, sponsorom i gościom serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

(GG)

Przyszli technicy żywienia poznawali tajniki parzenia kawy

13 lutego 2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zewnętrzym certyfikowanym szkoleniu baristów w ramach projektu "Lokata na jutro” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na kursie uczniowie zdobywali najważniejsze informacje na temat kawy, gatunków oraz podstawowych sposobów jej rozróżniania. Omówione zostały oraz zaprezentowane metody parzenia kawy, profesjonalne użytkowanie ekspresu ciśnieniowego i młynka oraz ich właściwa konserwacja, przygotowywanie kaw espresso i americano, cappucino i latte macchiato, ubijanie mleka, zasady serwowania napojów gorących, wykonywanie poznanych kaw. Istotnym elementem szkolenia baristy jest duża ilość zajęć praktycznych, które pomagają utrwalić wszystkie aspekty przekazanej wiedzy i nabytych umiejętności.

W Polsce coraz szybciej rozwija się rynek kawowy i rośnie moda na spożywanie tego napoju. Kultura picia kawy stawia coraz to większe wymagania przed właścicielami lokali gastronomicznych, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Profesja baristy jako wciąż mało popularna, jest niezwykle atrakcyjna na rynku pracy.

Szkolenie barmanów w ramach projektu "Lokata na jutro"

W dniach 11-11 lutego 2014 r w naszej szkole odbyło się szkolenie „Barman” w ramach projektu „Lokata na jutro”.

Praca barmana w naszym kraju traktowana jest jako „dorywcze zajęcie, które wykonuje się podczas studiów". Nic bardziej mylnego!! Zawód barmana jest na całym świecie zajęciem szanowanym, docenianym oraz źródłem sporych dochodów.

Szkolenie miało na celu przygotowanie uczniów do praktycznego wykonywania zawodu barmana. W czasie szkolenia wykorzystywano profesjonalne stanowisko barowe, wyposażone w sprzęt i niezbędne składniki potrzebne do przyrządzenia koktajli . Szkolenie przeprowadził Michał Łoziński z firmy Event-Bar ze Szczecina.

Kurs obejmował następujące zagadnienia:

 • Anatomia profesjonalnego barmana - obowiązki i etyka z tym związane
 • Profesjonalizm, detale pracy i szacunek jako pierwsze wykładniki pozytywnej oceny barmana
 • Kultura pracy i dbałość o własny wizerunek
 • Anatomia gości - zrozumienie potrzeb gości
 • Psychologia obsługi gości, budowanie relacji długoterminowych
 • Odpowiedzialne serwowanie napojów mieszanych
 • Główne zasady obsługi gości przy barze
 • Organizacja baru i pracy barmana
 • Historia powstania oraz omówienie przebiegu produkcji alkoholu
 • Historia powstania koktajlu oraz jak wpływał na historię minionych społeczeństw
 • Historia i znaczenie lodu w barach
 • Omówienie sprzętu barowego
 • Omówienie metod barmańskich
 • Towaroznawstwo alkoholowe (najbardziej popularne i używane w barach na całym świecie)
 • Zarys technologii napojów alkoholowych – proces produkcji, historia, znaczenie etykiet, popularność w dzisiejszym świecie,
 • Kreowanie koktajli z wykorzystaniem zasad „food pairing"
 • Free pouring
 • Przygotowywanie koktajli klasycznych

Targi Edukacyjne 2014

W dniu 11.02.2014 r. w godz. od 9.00 do 12.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyły się Targi Edukacyjne Kamień Pomorski 2014 pod Patronatem Starosty Kamieńskiego Pani Beaty Kuryluk. W ramach tego wydarzenia w sali gimnastycznej naszego Zespołu zaprezentowały swoja ofertę edukacyjną następujące uczelnie ze Szczecina: Akademia Morska, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Targi skierowane były szczególnie dla uczniów klas maturalnych. Oprócz uczniów ZSP w Kamieniu Pomorskim z ofert skorzystali również uczniowie z ZSP Benice oraz Liceum Ogólnokształcącego z Kamienia Pomorskiego.

Zobacz zdjęcia

Kurs carvingu

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się dwudniowy kurs carvingu. Projekt „Lokata na jutro” realizowany przez Powiat Kamieński, współfinansowany jest przez UE w ramach EFS, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”.

 W dniach 5-6 luty 2014 roku odbył się kurs carvingu poziom podstawowy i średniozaawansowany, który poprowadzili Mistrz Polski w Carvingu Paweł Sztenderski oraz Wicemistrz Polski w Carvingu Grzegorz Gniech. W warsztatach uczestniczyło 10 uczniów technikum żywienia, którzy w trakcie dwudniowego kursu uczyli się rzeźbić w owocach i warzywach min. arbuzach, melonach, marchewkach czy kalarepie. Wykonywali kompozycje kwiatowe. W carvingu nie ma barier, to co zostanie wyrzeźbione, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni - mówił pan Grzegorz. Jak nasi goście zaznaczyli w rozmowie, ich przygoda z carvingiem zaczęła się, gdy w Polsce było zaledwie 20 osób zajmujących się tą sztuką. W poprzednim roku w kursach uczestniczyło około 500 osób, a od stycznia już ponad 200. Drużyna  Carving - art podczas Olimpiady Międzynarodowej zajęła 3 miejsce na 54 kraje i 1500  uczestników. Carving w Polsce rozpowszechnił się około 2006 roku i jeszcze parę lat temu znany był przede wszystkim w branży gastronomicznej czy hotelarskiej, a teraz jest już coraz częściej spotykany. Zainteresowanie tą sztuką wykazują zarówno ludzie młodzi jak i osoby starsze. W najbliższym czasie pan Paweł i Grzegorz wyjeżdżają do Czech na konkurs jako jedyna drużyna z Polski. Trzymamy kciuki !

 Podczas warsztatów instruktorzy carvingu udzielili krótkiego wywiadu:

Jakie narzędzia używane są do rzeźbienia ?

– W 90% stosujemy jeden  nożyk, ale jest wiele rodzajów, czasem nawet potrzebny jest młotek a nawet obcążki. A  reszta sprzętu, taka skrzyneczka, to jest coś co pomaga w niektórych momentach uzupełniać kompozycje kwiatowe. Jednak  podstawowym narzędziem jest nożyk syjamski.

A  kto wycina lepiej ? Panie czy panowie ?

– To nie ma znaczenia, zależy od przyłożenia i chęci.

Czy organizują panowie jakieś konkursy ?

– Tak, organizujemy Mistrzostwa Polski Juniorów. Czyli dotyczące młodych talentów, niekoniecznie tych, którzy mają na początku fajne cięcia, ale przede wszystkim mają ciekawe pomysły. W tym momencie chodzi o to, żeby zaszczepić ich bakcylem carvingu.

Dziękuję za rozmowę i życzę wiele inspiracji w sztuce carvingowej.

autor: MS

Zawartość